Parlagfüves területek ellenőrzései 2024. május 13-tól
2024-05-29 | Önkormányzat
Tájékoztató parlagfű-mentesítéssel kapcsolatban
A parlagfú gazdasági és közegészségügyi szempontból egyaránt a legjelentősebb gyomok közé tartozik. A parlagfü-mentesítés közös ügyünk, de elsósorban az ingatlan tulajdonosának, illetve az ingatlan használójának törvénybe foglalt kötelezettsége. A Fővárosi és a Pest Vármegyei Kormányhivatal ingatlanugyi hatóságai és a jegyzők minden évben helyszíni ellenőrzést végeznek e kötelezettség betartatása érdekében.
A parlagfüves területek ellenőrzései a — tavalyi évhez hasonlóan — idén is már május 13-án megkezdődtek.
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban Éltv.) 17. S (4) bekezdése értelmében: „A földhasználó köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. Az Éltv. 50. S (4) bekezdése kimondja, hogy parlagfü elleni közérdekü védekezést kell elrendelni, ha a földhasználó a 17. S (4) bekezdésében szereplö parlagfü elleni védekezési kötelezettségének nem tesz eleget.
Tehát a hatósági intézkedés (közérdekü védekezés elrendelése, bírság kiszabása) jogalapja a védekezési kötelezettség elmulasztása, és nem az egészségkárosítás tényállás megvalósulása. Amennyiben a földhasználó a parlagfü elleni védekezési kötelezettségének nem tesz eleget, és az ingatlanján a parlagfú fejlettsége legalább virágbimbós állapotban van, közérdekü védekezést kell elrendelni.
Külterületen a földhivatali mezőgazdászok a parlagfŰves területekről jegyzőkönyvet vesznek fel és a Parlagfü Információs Rendszeren keresztül a Pest Vármegyei Kormányhivatal Élelmiszerláncbiztonsági, Állategészségügyi, Növény- és Talajvédelmi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztálya (a továbbiakban: NTO) részére továbbítják azt ügyintézésre. Amennyiben a jegyzőkönyv alapján a területen a parlagfü száras-leveles állapotban van, az NTO felhívhatja az ingatlan használójának figyelmét a jogszabályi kötelezettségének teljesítésére az eljárás megindítását mellőzve, de a virágbimbó kialakulását követően már eljárást indít és közérdekü védekezést rendel el.
Az NTO a kultúrnövény károsodásával együtt járó közérdekű védekezést csak abban az esetben rendeli el, ha a virágbimbós parlagfü borítottság a 30%-ot meghaladja.
A parlagfű elleni közérdekü védekezés végrehajtásának, valamint az állami, illetve a közérdekű védekezés költségei megállapításának és igénylésének részletes szabályairól szóló 221/2008. (VIII. 30.) Korm. rendelet 3. S-a értelmében belterületen a helyszíni ellenőrzést a jegyző végez és szintén a jegyző feladata, hogy belterületen az 1. számú melléklet szerinti adattartalommal rendszeresített, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapján és a Földhivatali Portálon közzétett formanyomtatvány felhasználásával jegyzőkönyv vegyen fel.
A közérdekű védekezést belterületen a jegyző, a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott területen a fővárosi főjegyző; külterületen (Pest vármegye és Budapest) pedig az NTO rendeli el. Abban az esetben, ha az önkormányzati tulajdonban lévő belterületi ingatlanon
az önkormányzat nem tesz eleget védekezési kötelezettségének az NTO intézkedik a közérdekü védekezés végrehajtásáról.
A közérdekü védekezést a hatóságok által megbízott vállalkozók végzik. Ugyanakkor fontos tudni, hogy nem kerül sor sem kaszálásra, sem okafogyott kiszállásra sem, ha az Ügyfél időközben maga tesz eleget a kötelezettségének és arról az NTO-t időben értesíti. A közérdekü védekezéssel kapcsolatban felmerült költségeket az ügyfélnek kell megfizetnie.
A növényvédelmi bírság kiszabására az NTO jogosult, ezért a belterületi ingatlanok esetében a jegyző a közérdekü védekezés elrendelését követöen az ügyben keletkezett iratokat továbbítja az eljárásra jogosult hatóságnak. A növényvédelmi bírság alapja a parlagfúvel fertőzött terület nagysága. Nagyon fontos ezért belterületen is az ingatlanak parlagfúvel borított részének m2-ben való meghatározása!
A bírság mértéke belterületen és külterületen is egyaránt 15.000 Ft-tól 5.000.000 Ft-ig terjed.
A parlagfú elleni védekezést elmulasztó — a bírság megfizetésén túl - a közérdekü védekezéssel kapcsolatos költség megtérítésére is kötelezett. A költség köztartozásnak minősül. A közérdekű védekezés elrendelése után minden esetben növényvédelmi bírság kiszabására kerül sor, az élelmiszerlánc felügyeletével összefüggő bírságok kiszámításának módjáról és mértékéről szóló 194/2008. (VII.31 Korm. rendelet alapján.
Parlagfü felszaporodására számíthatunk mezőgazdasági és belterületi területeken egyaránt. A parlagfű megjelenhet művelés alatt állói és elhanyagolt, felhagyott művelésü szőlőkben, gyümölcsösökben, hétvégi kertekben, zártkerti ingatlanokon, valamint a vonalas létesiünények (utak, vasút) nyomvonala mentén ugyancsak.
Tekintettel arra, hogy a parlagfü-mentesítés közös ügyünk, és annak eredménye pedig csak összefogással lehet sikeres, a felelősségteljes, jogszabálykövető magatartás mindannyiunk érdeke.
Kapcsolódó hírek
2024-03-27
Rendőrségi állásbörze
Rendőri toborzás 2024.04.09-én
2024-03-13
NAV sajtóközlemény
Március 18-ig várja a NAV az SMS-eket!
2022-12-20
NAV Igazgatási szünet
2022. december 22. és 2023. január 6. között